Kazan ve Brülör Bakımı

Kazan Dairesi Bakımı

Firmamız kazan dairesi bakımlarını, Avrupa'daki karşılığıyla "supervisor" hizmeti şeklinde yapmaktadır. Yani işin akışı; kazan dairenizdeki tüm ekipmanların bir check list yardımıyla kontrol edilmesi, bakım ve analizlerin yapılması, eksiklerin yöneticiye bildirilmesi ve yönetici ile yapılan istişare sonucunda giderilmesi şeklinde gelişmektedir.

Lütfen kazan dairenizin bakımını donanımlı, ekipmanlı, tecrübeli firmalara yaptırınız. Kazan dairesi bakımı bir temizlik değildir. Tam anlamıyla analizlerle desteklenen bir verimlilik çalışmasıdır.

Firmamız tarafından yapılan kazan dairesi bakımlarında;

Tesisattaki suyun durumu kontrol edilir, bu seviye işletme basıncına uygun hale getirilir ve hangi seviyede olması gerektiği konusunda yönetici ya da görevliye bilgi verilir. Tesisattaki otomatik purjör ve havalık tüpleri kontrol edilir. Emniyet ventili kontrol edilir, bu emniyet ventilinin kazan için uygunluğu konusunda bilgi verilir. Kazan gidiş ve dönüş vanaları kontrol edilir, kazan kapakları, fitilleri kontrol edilir, patlama kapağının rahat bir şekilde çalışması sağlanır. Kazan ve brülör elektrik bağlantılarının uygunluğu kontrol edilir. Brülör motorunun dönüş yönü kontrol edilir. Gaz kaçağı gaz dedektröleri ile kontrol edilir,varsa giderilir. Gaz basıncının uygunluğu gaz manometre cihazları ile kontrol edilir. Gaz analiz cihazlarıyla gaz analizi yapılır,gaz kapasitesi ihtiyaca göre ayarlanır. Brülör şalterinin brülörü durdurup durdurmadığı kontrol edilir. Dolaşım pompalarının çalışması kontrol edilir. Kazan termostatlarının brülöre kumanda edip etmediğine bakılır. Gaz dedektörünün sağlamlığı kontrol edilir. Kapalı sistemlerde genleşme tankı kontrol edilir, basıncı kompresörlerimiz yardımıyla tesisattaki basınca göre ayarlanır. Otomasyon sistemi varsa paneller istenen programa göre ayarlanır. Yönetici ya da görevliye kazanı işletirken nelere dikkat etmesi gerektiği anlatılır.

Tüm bu işlemler kazan dairesi bakımlarında mutlaka yapılması gerekir.

Kazan dairenize gelen ekiplerin;

  • Gaz analiz cihazı
  • Gaz dedektörü
  • Manometre
  • Kompresör

gibi ekipmanlara sahip olup olmadığını lütfen gözlemleyiniz.Bu ekipmanlara sahip olmayan bakım ekiplerine bakımınızı yaptırmayınız.

En doğru iş uygun ekipmana sahip donanımlı ve tecrübeli ekiplerle yapılır.

Yıllık yaptırdığınız bakımları geri dönüşü olan bir enerji verimliliği çalışması olarak görünüz.